PETRŽALSKÉ NEZÁVISLÉ KULTÚRNE MIESTA
Bratislavský galerijný víkend s názvom Petržalka Gallery Weekend sa tento rok nemohol konať. Preto sme sa rozhodli vám priblížiť nezávislé kultúrne priestory sídliace v Petržalke cez náš blog. Petržalka sa vyznačuje priestormi pre občiansku vybavenosť na terasách pod panelákmi. Avšak veľa z týchto nebytových priestorov je prázdnych, a sú vo vlastníctve mestskej časti alebo vlastníkov bytov, ktorí nemajú dostatočnú motiváciu na hľadanie nájomcov. Ako prvá galéria sa do Petržalky presťahovala z centra mesta Photoport gallery a ostatní sa inšpirovali.
LOM
LOM je vydavateľstvo, výrobca rôznych experimentálnych hudobných nástrojov a mikrofónov, kultúrny priestor, zvukové a mykologické laboratórium. V Petržalke na Mlynarovičovej ulici funguje od júna 2018. Predtým sídlili v priestoroch, ktoré neboli verejne prístupné. Na naše otázky odpovedal Jonáš Gruska.
Ako ste sa k priestoru dostali? Aké máte podmienky, sú výhodné?
Kamarát ho našiel v ponuke Bytového družstva Petržalka. Cenovo je to podstatne výhodnejšie ako napríklad Cvernovka alebo podobné “kreatívne huby”. Dĺžka zmluvy je zatiaľ na 5 rokov, uvidíme čo sa stane potom.
Ste súčasťou Petržalka Gallery Weekend? Píšete, že “cieľom je sprístupnenie súčasného umenia obyvateľom Petržalky.” Ako to hodnotíš? Darí sa vám to?
V momentálnej situácii samozrejme vôbec. Ale mali sme to podľa mňa dobre nastavené, postupne si na nás začínali ľudia z okolia zvykať a sem tam sa aj niekto ukázal na akcii. Počas PGW sme mali plno.
LOM sa nachádza v priestore bývalého mäsiarstva. Stalo sa, že prišli ľudia dovnútra a boli nahnevaní, že čo to tam teraz je?
Áno, ale to mäsiarstvo bolo už dlho zatvorené. Sem-tam si niekto povzdychol, že mu chýba, ale v blízkom okolí je plno náhrad. Keby videli v akom stave boli priestory v ktorých sa to mäso skladovalo, možno by im ani nebolo ľúto.
Čo je výhoda /nevýhoda lokality v Petržalke?
Milujeme občiansku vybavenosť a prírodu Petržalky. Naozaj. Obzvlášť pri prestavbe a čistení priestorov sa nám veľmi hodilo, že máme po ruky sanitu, farby-laky, železiarstvo, elektroinštalačné potreby – všetko v okruhu 100-200 metrov. V starom meste by to bolo problematickejšie. Dostupnosť je tiež skvelá, vďaka novým električkám. Už len ľudí naučiť prekračovať Dunaj za kultúrou.
https://lom.audio/
https://www.facebook.com/lom.space
HOTDOCK GALLERY
HotDock Gallery je artist-run galéria, čo znamená, že ich päťčlenný tím nemá kurátorskú koncepciu, všetci sú umelci. Zameriavajú sa na prezentáciu angažovaného, nie úplne bežného umenia s názorom, a takisto organizovaniu prednášok. Od roku 2010 fungovali v iných priestoroch, pred dvoma rokmi sa presťahovali na Topoľčiansku ulicu. Nasledujúci text je extrakt z rozhovoru, ktorý urobila Karíma Al-Mukhtarová s Jurajom Rattajom, Ludmilou Hrachovinovou, Jaroslavom Kyšom a Romanom Bicekom. Rozhovor bol uverejnený v novinách vydaných pri príležitosti Petržalka Gallery Weekend 2019.
Prečo ste si vybrali priestor v Petržalke?
(LH) Jeden z neodmysliteľných pragmatických dôvodov bola samozrejme aj výška nájmu. Politika tejto mestskej časti je ideálna pre projekty ako je náš. Petržalka bola pre nás výzvou a možnosťou začať budovať niečo nové v časti mesta, ktorá nepatrila medzi miesta kam ľudia boli zvyknutí chodiť za kultúrou. Nebolo zvykom, aby sa na tomto brehu Dunaja diali súčasnejšie výstavy a programy. Petržalka má svoju osobitú históriu a je to obytná časť s najväčším počtom ľudí z mestských častí Bratislavy. Ja a Roman sme sa tu narodili a vyrastali tu od detstva. Máme vzťah k tejto časti a vidíme jej premeny. Veľa ľudí žijúcich v Bratislave, čo k nám prichádzajú na vernisáže, sú mnohokrát tak ďaleko v Petržalke po prvý raz. Chceli by sme vytvoriť nový vzťah u ľudí k tejto mestskej časti. Ale takisto by sme chceli nadviazať viac vzťah s ľuďmi z miestneho prostredia. Tieto vzťahy sa budujú pomaly a dlho.
(RB) Ja som sa častokrát s Alexandrou (ďalšou petržalskou patriotkou) bavil o tom ako je Petržalka nevyužitá a že by bolo super tu mať ateliéry a galérie atď., ešte pred rokmi keď tu žiadna galéria nebola. Náš nový priestor vidím ako inšpiráciu a výzvu, je to úžasná príležitosť začať budovať takto niečo od nuly a pokúsiť sa využiť ten obrovský (doposiaľ neprebádaný) potenciál tohto miesta, lokality a miestneho publika.
Ako si ideálne predstavujete Vašu budúcnosť?
(LH) Chceli by sme vytvoriť novú umeleckú platformu v Petržalke. Rovnako by sme chceli, aby tento priestor zostal svieži, experimentálny a kritický k otázkam súčasného umenia. Aby tu vznikol diskurz v rámci súčasného umenia aj so zahraničnými väzbami. Chceli by sme pokračovať v budovaní platformy s artist run galériami na Slovensku i v zahraničí.
(RB) Pracovať na spôsoboch ako vylepšiť recipročný dialóg s lokálnym publikom a viac pracovať s lokálnym kontextom. Veci sa hýbu správnym smerom aj petržalský galerijný víkend je toho dôkazom. Ešte pred rokom tu nebolo nič a teraz sú tu štyri priestory, a pribudnú ďalšie.
https://www.hotdock.sk/
https://www.facebook.com/hotdockprojectspace
exteriér, foto: Leontína Berková výstava: Milan Mazúr, foto: Leontína Berková na terase, foto: Leontína Berková
APART COLLECTIVE
Apart je kolektív umelcov a umelkýň, ktorý má od roku 2012 publikačnú, výstavnú a kurátorskú činnosť.
Po 2 rokoch bez fyzického priestoru sa Apart collective posunul do priestorov bývalého obchodu s oblečením na Pečnianskej ulici v lete tento rok. Odvtedy investovali do priestoru pár tisíc euro. Dohoda s mestskou časťou je, že ak budú investovať, výška nájmu sa nebude zvyšovať a zmluvu im budú predlžovať. Okrem veľkorysého, presvetleného galerijného priestoru, má byť súčasťou knižnica a čitáreň, na ktorej spolupracujú s občianskym združením Utopia a s Filozofickou fakultou na Univerzite Komenského. Do budúcnosti by chceli ponúkať aj vegánske gastro. Apart kolektívu záležalo na tom, aby bol ich priestor bezbariérový čo zabezpečuje jednak rampa na terasu i výťah. Priestor sídli na svojom mieste len krátko, čiže je otázne či sa uchytí. Členovia a členky kolektívu sa však proaktívne snažia o nadviazanie kontaktov s obyvateľmi panelákov na terase či inými prevádzkami.
https://apart.sk/
https://www.facebook.com/apartcollectivefb
výhľad z terasy knižnica galerijný priestor
KRASY TERASY
Petržalským terasám sa venuje aj občianske združenie Krasy terasy, ktorého záujmom je zvyšovanie kvality a bezpečnosti verejných priestorov so sústredením sa na verejné pochôdzne terasy. V rámci najnovšieho projektu postavili altánok- čitáreň na terase Vavilovova pred Miestnou knižnou, zasadili kvety do kvetináčov, postavili drevené plató na sedenie.
https://www.facebook.com/krasyterasy