Mapujte s nami sami.

Odkaz na MAPU

Platforma Ushahidi poskytuje priestor pre tzv. crowdsourcingové mapovanie, čo znamená, že ktokoľvek môže do mapy prispieť a tak zväčšiť verejne dostupnú vedomosť. V našom prípade vedomosť o nevyužívaných budovách – spiacich miestach.

Ako funguje naša mapa?

Do mapy môžete pridávať dvoma spôsobmi.
Ushahidi funguje aj ako mobilná aplikácia, čo znamená, že hneď ako narazíte na nevyužívanú budovu ju môžete pridať do mapy cez mobil. Stačí mať aplikáciu Ushahidi nainštalovanú v mobile. Je dostupná pre Android aj iOS a nájdete ju na:http://www.ushahidi.com/apps

Ako postupovať?

1.Po nainštalovaní sa vás spýta na “deployment”, tu zadajte “Spiace miesta

2. Môžete si vytvoriť profil a to kliknutím na “Sign up”, ale nemusíte. Môžete miesto označiť aj bez toho a to kliknutím na tlačítko “Submit survey response”.

3. Následne budete vyzvaní na povolenie lokalizácie. Toto vám uľahčí vyplnenie polohy danej budovy, no treba stáť čo najbližšie, aby polohu určilo správne. Poloha sa dá aj meniť, ak chcete miesto označiť inokedy, alebo vás to nesprávne lokalizuje a to stlačením “Change location”. Zmenu vykonáte premiestením označovníka alebo vložením adresy. Polohu potvrdíte tlačítkov pravom hornom rohu.

4. Vyplníte zopár udájov o danej budove.

5. Odfotíte ju, fotku potvrdíte a vložíte do formulára tlačítkom . Fotku môžete aj nahrať z galérie.

6. Nakoniec váš tip odošlete stlačením šípky v hornom pravom rohu.

V aplikácii si môžete označené budovy pozrieť buď v zozname alebo na mape a to kliknutím na hlavnej stránke na “View responses” a následne kliknutím na ikonku vyznačenú na obrázku nižšie.

Ak chcete zaznačiť budovu cez webstránku:

  1. Choďte cez mapu vyššie alebo na odkaz https://spiace-miesta.ushahidi.io/views/map. Váš tip na spiace miesto pridáte po kliknutí na žltý krúžok s pluskom.
  2. Keď vložíte adresu, automaticky sa vyplnia polia so súradnicami.
  3. Vyplníte zopár údajov o danej budove.
  4. Vložíte jej fotografiu. (Veľmi oceníme ak máte aj fotografiu, no nie je to povinné).
  5. A nakoniec tip odošlete tlačítkom v hornom pravom rohu.

Hľadanie majiteľa

Jednou z informácií, ktoré zbierame je kto sú majitelia týchto spiach miest. Túto informáciu viete nájsť na https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster. Po zadaní adresy, kliknite na parcelu, na ktorej sa objekt nachádza a na ľavej lište sa ukáže či je to mesta, súkromníka alebo iného vlastníka.

Ako identifikovať nevyužívanú budovu/ priestor?

Medzi najspoľahlivejšie znaky patria rozbité alebo zadebnené okná, nezabezpečený vchod alebo naopak zadebnený vchod a deravá strecha. Alebo viete, že sa v budove nič nedeje, pretože okolo nej dlhodobo chodíte.

Videonávody

Videonávod pre pridanie budovy cez aplikáciu

Videonávod pre pridanie budovy cez web